Оператор Vodafone поділився навичками розпізнавання телефонних шахраїв. Корисною інформацією зі своїми абонентами оператор поділився в рамках проекту "Тиждень цифрової грамотності", що втілюється в Україні Міністерством цифрової трансформації.
Попри те, що теперішнім шахраям у вигадливості та знанні інформаційних технологій не відмовиш, усе ж є характерні ознаки, за якими можна відрізнити шахрайський дзвінок або повідомлення від справжнього. Або, принаймні, запідозрити, що щось у тому контакті негаразд.
Отже, спеціалісти Vodafone виділяють п'ять ознак того, що з вами на зв'язок вийшов шахрай:
- SMS-повідомлення надішло з невідомого вам приватного номера.
- SMS, в якому вас попереджають про "загрозу" блокування банківського рахунку, надійшло від установи, якої ви не знаєте.
- В SMS-повідомленні присутні такі слова, як "виплата", "виграш", "приз", "заборгованість", "штраф", "вам схвалено кредит" та щось на кшталт цього.
- SMS-повідомлення містить якийсь код, а також номер телефону, за яким вам неодмінно треба цей код повідомити.
- В SMS міститься інформація щодо блокування облікового запису будь-якого сервісу.
Спеціалісти Vodafone кажуть: якщо хоч під один із цих пунктів підпадає повідомлення, яке ви отримали, це вже має вас насторожити.
Нерідко буває, що шахраї виходять на зв'язок з акаунта, який схожий на акаунт відомого вам банку чи іншої установи. Тоді, звісно, розпізнати їх важче. Але пам'ятайте: перш, ніж вчиняти якісь дії, що вам радять, зателефонуйте на гарячу лінію цього банку або зайдіть на його офіційний сайт і дізнайтеся, чи справді банк проводить якусь акцію або щось на кшталт цього. Номер цілодобової лінії є на вашій банківській картці.
При цьому ні в кому разі не телефонуйте за номером, який вам вказали в SMS-повідомленні!
Чого спеціалісти Vodafone категорично не радять робити
- Не виконуйте інструкцій, які вам надіслали у повідомленні.
- Видаліть або збережіть отримане повідомлення, попередньо зафіксувавши дату і час його надходження, а також номер чи назву установи, з якої воно надійшло. Із такими даними вже можна йти в поліцію, якщо ви хочете, щоб цю справу розслідували.
- Можете також "пробити" номер, з якого вам телефонували, в інтернеті. У більшості випадків ви знайдете там відгуки інших людей, які вже стали або ледве не стали жертвами шахрая, що виходив на зв'язок із цього номера.
І пам'ятайте: краще все ретельно перевірити, аніж потім кусати лікті, коли з вашого рахунку пропадуть гроші, або хтось візьме кредит на ваше ім'я.
Нагадаємо, у Vodafone пояснили чому власникам нових телефонних номерів деколи докучають колектори.