Накопичувальна пенсія: чому Україна не готова до її запровадження

В Україні вже з 2023 року планують брати регулярні відрахування із зарплати працюючих громадян на особисті накопичувальні рахунки. Таким чином, накопичувальна пенсія стане реальністю. Однак фахівці в галузі фінансів і фондового ринку стверджують, що Україна не готова до її запровадження.

Накопичувальна пенсія: чому Україна не готова до її запровадження - today.ua

Чому солідарна пенсійна система не справляється

Пенсійна система, яка нині існує в Україні, називається солідарною. Суть її полягає в тому, що всі працюючі громадяни зобов'язані відраховувати зі своїх заробітків внески до Пенсійного фонду. За рахунок цих грошей утримуються всі літні співвітчизники непрацездатного віку. Потім, коли молоді громадяни стають старше і, в свою чергу, виходять на пенсію, починають платити пенсійні відрахування їхні діти. І, таким чином, процес виходить безперервним. Однак сьогодні є ряд об'єктивних і суб'єктивних причин, через які грошей у солідарний Пенсійний фонд надходить дедалі менше.

Фахівці виділяють з них кілька головних:

  1. Демографічна. В Україні народжується усе менше дітей. При цьому збільшується чисельність населення похилого віку. Вже сьогодні на одного пенсіонера припадає трохи більше одного працюючого. І з часом, кажуть демографи, ця ситуація буде лише поглиблюватися.
  2. Друга причина - тіньова зайнятість. Багато наших співгромадян працюють неофіційно. Природно, ніяких відрахувань ні в Пенсійний фонд, ні в бюджет від них не надходить. До того ж, багато підприємців вважають за краще показувати лише мінімальну зарплату. Природно, що і відрахування з таких зарплат надходять теж мінімальні.
  3. Третя причина - дефіцит високооплачуваної роботи в Україні. Через те, що її немає, люди змушені їхати працювати за кордон, і зрештою поповнюють пенсійні фонди тих країн, де вони працюють.

До речі, заробітчани, які за кордоном працювали офіційно, мають право на пенсію в Україні.

Тому солідарній пенсійній системі з кожним роком усе важче справлятися з матеріальним забезпеченням громадян похилого віку. Вихід знайшли - в накопичувальній. Накопичувальна пенсія: чому Україна не готова до її запровадження

Що таке накопичувальна пенсія

Накопичувальна пенсія - це особисті накопичення громадян, які вони відклали собі на старість. Можна, звичайно, це робити самому, і тоді ніяка державна програма не знадобиться. Однак психологи стверджують (і практика це підтверджує), що лише дуже небагато людей здатні регулярно собі в чомусь відмовляти, щоб накопичити на старість. Та й, відверто кажучи, в Україні збирати гроші - заняття невдячне, тому що інфляція може все "зжерти" дуже швидко. Тому держава й вирішила відраховувати у громадян гроші на їхні накопичувальні рахунки в добровільно-примусовому порядку.

Як працює накопичувальна система

Щомісячні відрахування із зарплат працюючих громадян надходять на їхні особисті накопичувальні рахунки, які знаходяться в розпорядженні приватних накопичувальних фондів. У старості, коли людина вийде на пенсію, вона буде отримувати виплати з цього фонду зі свого особистого накопичувального рахунку - хто скільки зумів відкласти. Накопичувальні фонди, у свою чергу, зобов'язані піклуватися не тільки про збереження грошей майбутнього пенсіонера, а й про їхнє примноження. І тут починається найцікавіше.

Яким ризикам піддається накопичувальна пенсія в Україні

  1. Накопичені гроші можуть знецінитися через інфляцію.
  2. Вони можуть просто пропасти разом із накопичувальним фондом. На жаль, новітня українська історія знає чимало прикладів, коли спритні ділки "розчинялися" разом з грошима інвесторів.
  3. Навіть якщо гроші не пропадуть, то через 20-30 років, коли ціни на все підуть далеко вперед, їхня купівельна спроможність буде вкрай низька. Тому, щоб надати їм цінності, накопичувальний фонд повинен вигідно їх вкласти, щоб вони хоча б не знецінилися. Однак на сьогодні в Україні немає можливостей для таких вкладень.

"В Україні немає ліквідного та ефективного фондового ринку, а верховенство права слабке, тому будь-які довгострокові інвестиції через пенсійні фонди - це або державні облігації, або інвестиції з дуже високим ризиком", - говорить заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Що потрібно для того, щоб система накопичувальних пенсій була життєздатною

  1. Перш за все - беззастережне верховенство права. Людина, яка у щось вкладає гроші, має бути впевнена, що зможе їх повернути.
  2. Потрібен розвинений фондовий ринок, на якому можна було б вкладати гроші в цінні папери, причому з довгостроковим ефектом. В Україні, на жаль, немає такого ринку, а тому вкладати гроші у щось, тим більше надовго - це величезний ризик.
  3. У країні повинна бути розвинена економіка, яка передбачає великий вибір для інвесторів і високий прибуток від вкладених коштів.

Нічого цього поки в Україні немає. І, на жаль, не видно у найближчому майбутньому. Тому запровадження накопичувальних пенсій - захід передчасний і неефективний.

Багато фінансистів кажуть, що сьогодні Україні краще подбати про наповнення солідарного Пенсійного фонду: скоротити тіньову зайнятість, створити нові робочі місця, щоби повернути заробітчан додому, і створити грунт для більш оптимістичною демографії.

Нагадаємо, введення накопичувальної пенсії скоротить і без того мізерні надходження в солідарний Пенсійний фонд.

ДЖЕРЕЛОhvylya
В Україні збільшився розмір субсидій на оплату послуг ЖКГ
У Міністерстві соціальної політики України відзвітували про збільшення розміру субсидій на оплату послуг ЖКГ в березні поточного року. Найвищі виплати...
Вкладникам «Ощадбанку» в разі банкрутства установи можуть не відшкодувати вклади в повному обсязі
Вкладники «Ощадбанку» багато років були на 100 відсотків застраховані від банкрутства фінустанови, оскільки держава гарантувала повернення вкладів у п...
У “Нафтогазі“ назвали п'ять головних переваг річного тарифу на газ
У НАК «Нафтогаз України» розповіли про головні переваги нового річного тарифу на газ для населення, який отримав назву «Фіксований». Українцям не т...
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 15 квітня: Павло Глоба вважає день вдалим для реалізації цілей
Знаменитий астролог дав прогноз для всіх знаків Зодіаку на четвер, 15 квітня. Павло Глоба впевнений, що людей, які чогось прагнуть, буде супроводжуват...
ПриватБанк і Monobank будуть автоматично списувати гроші з рахунків боржників
У Приватбанку і Monobank будуть автоматично списувати гроші з рахунків клієнтів на вимогу державних і приватних виконавців. Йдеться про клієнтів банкі...